تبلیغات
مدرسه امام خمینی(ره)
مدرسه امام خمینی(ره)
سایت منتقد 
قالب وبلاگ

مراکز انرژی بدن انسان "چاکرا" و تشریح چاکرا های هفت گانه
در بدن مراكزى وجود دارد كه به این مراكز انرژى یا چاكرا مى گویند.چاکرا كلمه ای سانسكریت به معنای چرخ است. چاکراها یا مراکز انرژی در حال چرخش، بخش های بسیار مهمی از کالبد انرژی هستند. همانند کالبد فیزیکی که از اعضای حیاتی و کم اهمیت تر تشکیل شده است، کالبد انرژی نیز دارای چاکراهای اصلی و فرعی و چاکراهای بسیار کوچک است. چاکراهای اصلی، مراکز انرژی در حال چرخش هستند که به طور معمول 3 تا 4 اینچ قطر دارند و اعضای اصلی و حیاتی کالبد فیزیکی را کنترل می کنند و به آنها انرژی می دهند. چاکراهای اصلی درست مانند نیروگاه هایی هستند که انرژی حیاتی را برای اعضای حیاتی و اصلی تامین می کنند. اگر این نیروگاهها به خوبی کار نکنند اعضای حیاتی ضعیف یا بیمار می شوند، زیرا برای درست کارکردن، انرژی حیاتی کافی ندارند. قطر چاکراهای فرعی یک تا دو اینچ است و چاکراهای بسیار کوچک بخش های کم اهمیت تر کالبد جسمانی را کنترل کرده و به آنها انرژی می دهند. چاکراها در داخل کالبد فیزیکی نفوذ می کنند و در ورای آن نیز امتداد می یابند. این چاکراها چند وظیفه مهم برعهده دارند:

1) جذب، گوارش و توزیع پرانا در بخش های مختلف بدن بر عهده آنهاست.

2) کنترل، تقویت و مسئولیت درست کارکردن کالبد جسمانی و اعضای مختلف آن را برعهده دارند. غدد درون ریز به وسیله بعضی از چاکراهای اصلی تنظیم می شوند و انرژی می گیرند. با کنترل و دستکاری چاکراهای اصلی می توان غدد درون ریز را تحریک یا مهار کرد. تعداد زیادی از ناخوشی ها، تا حدودی ناشی از خوب کار نکردن چاکراها هستند.

3) بعضی از چاکراها مراکز استعدادهای روانی هستند. فعال سازی چاکراهای خاص ممکن است باعث توسعه یافتن استعدادهای روانی خاص شود. برای مثال چاکراهای کف دست برای فعال کردن، آسانترین و امن ترین چاکراها هستند. با فعال کردن چاکراهایی که در مرکز کف دستها قرار دارند فرد می تواند توانایی خود را در احساس کردن انرژی های لطیف، هاله درونی، هاله تندرستی و هاله بیرونی توسعه دهد. این کار با تمرکز کردن به سادگی انجام می شود.

بیمارى ها در اثر بسته شدن این مراكز انرژى پدید مى آیند. كانى ها و سنگ هاى باارزش قادر هستند تا این گرفتگى ها را از بین ببرند و انرژى حیاتى را به صورت منظم و باارزش در ما جارى كنندافرادى كه مدیتیشن یا تمركز مى كنند روى این نقاط آگاهى دارند و انرژى هاى درونى را از این نقاط بیرون داده و آزاد مى كنند.طیفهاى رنگى در واقع همان رنگهاى نورى هفتگانه (رنگین كمان) هستند كه از نور سفید سرچشمه مى گیرند. رنگهاى نورى به صورت انرژى پایان ناپذیر در سطح كره زمین، كیهان و ماورا همیشه در ارتعاش هستند و به درون زمین نیز نفوذ مى كنند و انرژى هاى مثبت و لازم كیهانى را وارد بدن ما كرده و در ما تعادل و توازن لازم را ایجاد مى كنند.در این زمان است كه بیماریها از ما دور مى شوند.اما این که در چه ساعات یا روزهایى گرفتن این انرژى از سنگها مناسب تر است و اصلاً چه نوع سنگهایى روى ما تأثیرگذار هستند؟

به عقیده بسیاری از کارشناسان این كار منطق و عقل نمى طلبد، بلكه باید اشخاص دریچه هاى قلب خود را باز بگذارند و به خود این فرصت را بدهند تا آن خود برترشان سنگى را كه در یك لحظه بخصوص به آن احساس نیاز مى كنند، انتخاب كند. با اطمینان مى گویم كه این كار شدنى است و سنگ شما را انتخاب مى كند. اگر در این مورد شك دارید یا در مورد چند سنگ تردید مى كنید، آنها را در دستان خود قرار دهید، آنگاه متوجه خواهید شد كه با گرم شدن یكى از آنها، سنگ نسبت به شما واكنش مناسب نشان داده است.

که در این زمان باید سنگ را بشویید و آن را از ناخالصى ها پاك كنید. گاهى اوقات سنگى در اختیار شما قرار مى گیرد تا شما بتوانید از آن انرژى بگیرید. شاید این سنگ قبل از شما مورد استفاده شخصى بوده كه دچار بیمارى و ناراحتى خاص بوده است. این سنگ از نظر فیزیكى به شما آسیب نمى رساند، ولى امكان دارد كه افكار پریشان و انرژى منفى شخص قبلى را همراه داشته باشد و آن انرژى منفى شما را آزار دهد. بنابراین باید سنگها را پاك كرد.

آب، آتش، خاك و نمك دریا از عوامل پاك كننده سنگ هستند. شما مى توانید سنگ مورد نظرتان را در حدود 10 تا 20 ساعت در آب جارى قرار داده و تمیز كنید یا آن را داخل خاك بگذارید و سپس آن را بشویید. گاهى هم مى شود سنگ را روى شعله شمع قرار داد یا اینكه از نمك خشك دریا براى پاك كردن آن استفاده كرد.

پس از پاكسازى سنگ مى توانید به پشت دراز بكشید و آرامش بگیرید. مدت زمان مناسب معمولاً 15 دقیقه است. بعد از اتمام این كار چند دقیقه در همان حالت باید باقى ماند. بعد سنگ را برداشته و به آرامى باید بلند شد، سنگ را شست، زیرا انرژى منفى و افكار پریشان كه به سنگ منتقل شده را تخلیه كرد. افراد بر حسب نیازشان مى توانند این كار را انجام دهند. البته یك نكته را هرگز نباید از یاد برد و آن اینكه این كار در مورد تمام سنگها صدق نمى كند، باید بعضى از سنگها را مستقیماً روى محل درد قرار داد. بعضى از آنها را در آب قرار داد و بعد آن را می نوشند

مراكز انرژى یا همان چاكراها در هفت منطقه از بدن در راستاى ستون فقرات از پایین ترین قسمت تا بالاى جمجمه سر قرار گرفته اند.

دو سیستم عمومی فیزیولوژی  در بدن شناخته شده است ،گردش خون و سیستم عصبی  توسط رگهای خونی در تمام بدن حتی زیر پوست ها جریان دارند و وظیفه شان سوخت و ساز  بدن و رساندن مواد غذائی و اکسیژن به سلول و اندامها و دفع گازکربنیک  و مواد زائدند . مرکز آن در  قلب است و به وسیله دو سیستم متفاوت سرخرگ و سیاهرگ وظیفه شان را انجام می دهند .سیستم عصبی نیز در همه جای بدن  منشعب شده اند . وظیفه شان تبادل پیامها و اطلاعات و هماهنگی کلیه اعمال عالی وجود ماست. مرکز آن در مغز قرار دارد و به وسیله طناب نخاعی در امتداد ستون فقرات و اعصاب دوگانه سمپاتیک و پاراسمپاتیک وظیفه اش را اعمال می نماید. این دو سیستم عمده به کمک کالبد شکافی پزشکی بخوبی شناخته شده اند .

وظیفه سیستم مراکز انرژی حفظ انرژی حیاتی در وجود ماست و مرکز آن در پائین ترین قسمت ستون فقرات قرار دارد. و به موازات ستون فقرات بالا می آید و تا انتهای سر دارای هفت میدان و مرکز است . این میدان های انرژی ، چاکرا (Chakra) نامیده می شود چاکراها مراکزی هستند که انرژی ها در آن جا مرکزیت می یابند و فعال کردن آنها خصوصیات متفاوتی را ظاهر می سازد. تمرینات و تکنیک هائی که می تواند این مراکز را فعال سازند متعدد و ویژه هستند و نیاز به کسب مهارت طی چند ماه تا چند سال است.توانائی و قدرت های حاصل از فعال شدن انرژی چاکراها،کرامت یا سیدهی(sidhi)  نامیده می شود و به معنای قدرت های روحی است در پوستر و جدول فوق خصوصیات مراکز چاکراهابطورخلاصه فهرست شده است.


انواع چاکراهای رایج (popular chakra model )

1) چاکرای اول : چاكراى ریشه یا پایه ستون فقرات "مولادهارا "
(  Base chakra= Muladhara= root chakra)
چاکرای تکیه گاه محل ورود «پرانا» یا انرژى حیاتى است.طیف رنگى مربوط به این چاكرا قرمز است كه نشانه زندگى، قدرت، نیروى جسمانى و حیات است. این رنگ روى كم خونى و فقر غذایى اثرخوبى دارد و ارتعاشات تقویت كننده و درمان كننده دارد. سنگ هاى قرمز مثل مرجان قرمز، یشم قرمز، یاقوت قرمز و... مناسب این چاكرا هستند.  طیف رنگى یاقوت قرمز، اوپال آتشى، یشم قرمز براى متولدین فروردین مناسب است. یشم قرمز و یاقوت قرمز و عقیق قرمز براى متولدین آبان تیر و مرداد مناسب است.

بلورهای مرتبط: روبی- هماتیت- گارنت- ژاسپر- آپاتیت- عقیق سلیمانی (باباقوری)

منطقه چاکرا : بین معقد و دستگاه تناسلی (نشیمنگاه)

غدد مرتبط : فوق کلیوی که آدرنالین تولید می کند.

رنگ : قرمز تند

عطر: درخت سدر – درخت میخک

نت: دو ، صدا:C ، موسیقی :UH

وظیفه : جوهره فیزیکی

عضو وابسته: استخوان ها ،دندان ها، ناخن ، پا ،روده،مقعد، پروستات

شکل : نیلوفر چهار پر

تاثیرات: سبکی – سخنوری- روحیه شاد- لذت طلبی – نیروی جنسی – نغمه سرائی – نادانی و دید مادی


2) چاکرای دوم :چاكراى خاجى یا مركز كلیه "سواد هیستانا"

Sacral chakra= Swadhisthana) )

این چاكرا در قسمت پایین شكم قرار گرفته است . طیف رنگى مربوط به این چاكرا نارنجى. نارنجى علامت انرژى است. این رنگ قدرت ارتباطى، دفع خشم و كنترل بر خویشتن را متعادل مى كند. مسائل مربوط به هضم غذا و گردش خون را منظم مى سازد.عقیق نارنجى، سنگ ماه، اوپال آتشین كه رنگ نارنجى دارند مناسب این چاكرا هستند. طیف رنگى سنگ كهربا براى متولدین خرداد، مرداد و شهریور مناسب است.عقیق نارنجى براى ماه هاى اردیبهشت و آبان است.

بلورهای مرتبط: یشم خطایی- عقیق سبز- کلسیت نارنجی- کارنلین

منطقه : انتهای ستون فقرات 1 تا 12 اینچ زیر استخوان خاجی

رنگ: نارنجی

عطر : روغن Ylang – ylang  جوب صندل

نت : ر ، صدا : D  ،  موسیقی : ooo

وظیفه : تولید مثل جنسی

غدد مرتبط : پروستات ،گنادها

عضو وابسته  : کلیه ها ،مثانه ها ، اسپرم ها ،مایعات بدن ، اعضای تکثیر شونده

شکل : نیلوفر شش پر

تاثیرات : گفتار شیرین ، رهائی از خشم و پرخاشگری ،زدودن جهل،علاقه به خواب و سستی ،تحریک جنسی ،خاطرا

3) چاکرای سوم :چاكراى شبكه خورشیدى یا چاکرای شبکه عصبی زیر معده " مانى پورا"

Solar plexus chakra= Manipura/Nabhi) )

طیف رنگى مربوط به این چاكرا زرد و زرد طلایى است كه نشانه عقل، هوش و ذهنیت است. این چاكرا بالاتر از ناف قرار گرفته است. رنگ زرد تأثیر مثبتى روى كبد، طحال، كیسه صفرا و اعصاب دارد. قدرت درمانى براى بیمارى مرض قند، یبوست دارد و كنترل كننده چاقى است. سیترین، كهربا، چشم ببر مناسب این چاكرا هستند. كهربا به متولدین خرداد، مرداد و شهریور تعلق دارد، سیترین مربوط به متولدین ماه هاى خرداد، اردیبهشت، مرداد و شهریور است. چشم ببر به متولدین خرداد، شهریور و مرداد متعلق است.

بلورهای مرتبط: کهربا- سیترین- مالاکیت- توپاز- ردونیت- رودوکروسیت- کوارتز دودی

منطقه : در پشت و امتداد ستون فقرات مقابل ناف ، پشت شکم

رنگ: زرد – طلائی

عطر : اسطوخودوس

نت: می ، صدا: E  ، موسیقی : OH

وظیفه : ساختار وجودی

غدد مرتبط : پانکراس

عضو وابسته : شکم، معده ، کبد ، طحال ، دستگاه گوارش ، صفرا ، سیستم عصبی خودکار

شکل : نیلوفر ده پر

تائیرات : خلق کردن ، رهائی از بیماری ، غلبه بر تنش کشف گنجها، شهامت و جسارت


4) چاکرای چهارم : چاكراى قلب یا عشق الهى " آنات هاتا "

Heart chakra= Anahata))

در وسط جناق سینه و بالاى قلب قرار دارد. طیف رنگى مربوط به این چاكرا قرمز، نارنجى، زرد طلایى، صورتى و سبز است. كلیه سنگها با رنگهاى ذكر شده مانند مالاكیت، پریلات، تورمالین سبز و قرمز، كورل، كوارتز صورتى، كونزایت براى این چاكرا مناسب هستند و براى رفع مشكلات قلبى، تنظیم گردش خون و فشار خون و ناراحتى هاى پوستى مؤثر است.

بلورهای مرتبط: زمرد سبز- کوارتز قرمز- جید- آوانتورین- آگات- دیوپتاز- فلورین چینی- کلسیت سبز- کریزوپراز- کوارتز سبز- رودونیت

منطقه : در پشت و بین دو کتف مابین جناغ سینه بالاتر از قلب

رنگ : سبز ، صورتی

عطر : روغن گل سرخ

نت: فا  ، صدا : F  ، موسیقی: AH

وظیفه : عشق خالص

غدد مرتبط : تیموس

عضو وابسته : قلب ،قفسه سینه ، پوست ، گردش خون ، حفره شکم

شکل : نیلوفر دوازده پر

 تاثیرات : راه دل – صلح – عشق خالص – هنر ، ادبیات – خوانندگی ، شفا بخشی – موسیقی – بر آوردن آرزوها


5) چاکرای پنجم: چاكراى گلو یا حلق "ویهودها "

Throat chakra= Vishuddha= Vishuddhi)   )

روى حلق قرار گرفته است. طیف رنگى مربوط به این چاكرا آبى و آبى و سبز روشن است كه علامت جاودانگى، اخلاص و الهام است. این رنگ روى بیماریهاى گرفتگى گلو و ناراحتى هاى عصبى تأثیرگذار است. سنگهاى مربوط به آن فیروزه، تورمالین آبى، توپاز آبى، یاقوت آبى، اكومارین و... است. فیروزه به متولدین اسفند، یاقوت آبى به خرداد، اكومارین به خرداد، مهر، بهمن و اسفند مربوط مى شود

بلورهای مرتبط: سودالیت- سنگ ماه- زمرد نیلگون- یاقوت کبود- فیروزه- کیانیت- کلسیت آبی- کریزوکولا

منطقه : پائین و پشت مهره گردن ، بین گودی گلو و حنجره

رنگ : آبی کمرنگ

عطر : مریم گلی ، اوکالیپتوس

نت : سل  ، صدا : G  ، موسیقی : EYE

وظیفه : بیان ، بودن

غدد مرتبط : تیروئید

عضو وابسته : گردن ، گلو ، فک ، گوش ، صدا ، نای ، ریه ، مری ، بازوها

شکل : نیلوفر شانزده پر


6) چاکرای ششم : چاكراى پیشانى یا چشم سوم" آجنا "

Brow chakra= Ajna= third eye= Bindu))

در سمت پیشانى و كمى بالاتر از بین دو چشم قرار دارد. طیف رنگى مربوط به این چاكرا آبى نیلى است. این رنگ باعث باز شدن چشم سوم - دید بیرونى و درونى - است. این رنگ براى آرامش و درمان بیماریهاى ذهنى مفید است. رنگ نیلى آگاهى را بالا مى برد و براى زنده كردن خاطرات فراموش شده مفید است. یاقوت كبود، لاجورد، چشم شاهین، آزوریت براى این چاكرا مناسب هستند. لاجورد به ماههاى آذر، دى، بهمن و اسفند تعلق دارد.

بلورهای مرتبط: الماس- سودالیت- لاجورد- کوارتز دودی- آنجلیت- کردیریت

منطقه : بین دو ابروان ، بالاتر به پهنای یک  بند انگشت بالای پل بینی و جلوی سر

رنگ: نیلی،بنفش

عطر:نعناع،یاسمن

نت:لا  ،  صدا:A   ،  موسیقی:AYE

وظیفه:دانش هستی

غدد مرتبط:هیپوفیز صنوبری

عضو وابسته:صورت، چشم، گوش، بینی

شکل:نیلوفر دو پر(96 پر)

تاثیرات:روشن بینی –  درک عالی و حس خروج روح از بدن – چشم خدا


7) چاکرای هفتم : چاكراى بالاى جمجمه یا تاج سر" ساهاس رارا "

Crown chakra= Sahasrara))

چاکرای فرق سر در قسمت میانى بالاى سر قرار دارد. طیف رنگى مربوط به این چاكرا بنفش، سفید و طلایى است. این رنگ براى بیمارى هاى ذهنى مناسب است و خواب را تنظیم مى كند. فلورین، الماس، تورمالین و آماتیست مناسب این چاكرا هستند.

بلورهای مرتبط: آمتیست- آمترین- آپوفیلیت- پرنیت- کوارتز شفاف- چاروئیت- ابسیدین- فناسیت- سلنیت- تورمالین-الماس

منطقه : بر وسط سرومغز تاج سرقرار دارد

رنگ : بنفش و سفید

عطر :olibanum  نیلوفر

نت: سی   ،  صدا:B      ، موسیقی : EEE

احساس: سرخوردگی ، عدم غلبه برترس و اضطراب

وظیفه : وجود مطلق و خداگونه گی

غدد مرتبط : صنوبری (کاجی شکل ) و مخاطی

عضو وابسته : مغز ،مخچه

شکل : نیلوفر هزار پر

تاثیرات : خالصترین حالت بودن ، آرامش مطلق ، اتحاد کامل

 

.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

با سلام خدمت دانش آموزان مدرسه امام خمینی(ره) قصد من از ساخت این وبلاگ انعکاس رویداد ها و وقایع مدرسه در طی سال میباشد.
نویسندگان
نظر سنجی
نظر شما دانش آموزان مدرسه در مورد این بلاگ چیست؟

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب